top of page

Nevrološka refleksoterapija

Bolečina je opozorilo. Je občutek, ki nastane v živčnih centrih možganov (nevrotagi) kot posledica dražljajev, ki jih sprožijo vzdraženi nociceptorji. Dražljaji lahko izvirajo iz perifernega živčevja kot posledica poškodb ali skoraj poškodb mišično-skeletnega tkiva, vegetativnega živčevja (organi, žleze, cirkulacija) ali centralnega živčevja (možgani, hrbtenjača). Poškodbe so posledica mehanskega (preobremenitve, udarci, ...), kemičnega (vnetja, toksini..), ... delovanja. Začetek procesa je pri vseh enak, nociceptorji oddajo sporočilo o zaznani 'motnji', odziv nanje pa je individualen. 

 

Nevrološka RFT je nadgradnja klasične refleksoterapije, pri kateri celo telo preslikamo na stopala. Nevrološke točke na stopalih tretiramo s časovno omejenimi močnimi pritiski, ker le tako dosežemo nociceptorje in njihovo adaptacijo (zmanjšano občutljivost na konstanten dražljaj). Spremljamo bolečinsko krivuljo, ki po doseženem vrhu začne upadati. Prekinili smo prenos informacij o nevarnosti. Pri tretiranju upoštevamo štiri sklope, ki sodelujejo v procesu; somatsko, vegetativno in centralno živčevje, pomembno vlogo igra tudi psiho-emocionalni del (stres, jeza, strah …). Zapomniti si velja tudi, da vsaka motnja v telesu ustvari verigo sprememb. Tretma je individualen, najpogosteje kombiniran s klasiko.

Prednost NR je posredno tretiranje prizadetih delov.

Kontraindikacije so enake kot pri klasiki, poleg njih pa še: vnetja in poškodbe pokostnice; protibolečinska zdravila ali analgetiki, ki vsebujejo morfine ali podobne snovi, ker zabrišejo pravo sliko stanja ter akutno vnetje možganske opne.

»Išias« je pogosta tegoba. Večja modra pika na petnici je točka, kjer ga tretiramo.

NRstopalo-medialno.jpg
Fotokvalifikacije_edited.jpg
bottom of page